چاپ و انتشار استانداردهای ملی سامانه‌های بازرسی پرتو ایکس

‫۲ سال قبل، دو شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

همگام با پیشرفت فناوری روز و اهمیت مقوله امنیت، استفاده از سامانه‌های بازرسی با پرتو ایکس در زمینه‌های امنیتی نیز در کشور عزیزمان بیش از پیش مورد استقبال قرار گرفته است. بر همین اساس و در راستای صیانت از حریم اقتصادی  و امنیتی کشور و نیز تسهیل در روند بازرسی کالاها و تکریم ارباب‌رجوع و نیز جهت جلوگیری از ورود و خروج کالاهای ممنوعه به مکان‌های مشخص، تعداد قابل‌توجهی از دستگاه‌های بازرسی با پرتو ایکس در انواع کامیونی، چمدانی و بار در نقاط مهم و حساس کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

با توجه به طراحی و ساخت سامانه‌های بازرسی امنیتی مبتنی بر پرتو‌دهی توسط تولید‌کنندگان داخلی و باتوجه به مسائل رقابتی در بازار تجاری و نیز ایمنی در برابر پرتو، استاندارد‌سازی و ارزیابی انطباق محصول موردنظر از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد.

بر این اساس و در راستای استاندارد‌سازی تجهیزات فوق، پژوهشکده سیستم‌های پیشرفته صنعتی با همکاری نهاد‌های قانونی، نظیر مرکز نظام ایمنی هسته­ای کشور، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، شرکت توسعه و تجهیز گمرک ایران و جمعی از تولیدکنندگان، انجمن‌ها و نهاد‌های علمی و پژوهشی، استاندارد‌های جدول ذیل را تدوین نموده است که پس از تصویب آن‌ها در کمیته ملی سازمان ملی استاندارد که با حضور حداکثری ذی‌نفعان برگزار گردید، منتشر شده است. این استانداردها در وب‌گاه سازمان ملی استاندارد ایران و وب‌گاه پژوهشکده سیستم‌های پیشرفته صنعتی به نشانی ‌www.ais-co.ir  قابل دسترسی است.

مراتب جهت اطلاع عموم و بهره برداری به اطلاع رسانده می‌شود.

 

ردیف

عنوان استاندارد

شماره استاندار د ملی

1

حفاظت پرتوی دستگاهی – سامانه بازرسی پرتونگاری بار/وسیله نقلیه

22651

2

الزامات ایمنی تجهیزات الکتریکی برای استفاده در اندازه‌گیری، کنترل و آزمایشگاه - قسمت 2-091: الزامات ویژه برای سامانه‌های بازرسی پرتو ایکس کابینتی

091-2-4232